Máris augusztus van. Nem is értem - mindjárt karácsony?! Azért még nyár van (bár itt most éppen szakad az eső). Az utóbbi napokban Boga kihívására alkottam. A „valami kék, valami régi és valami új” mentén indultam el, ezért az asztalomra jó előre kiválogattam mindenféle kékes papírjainkat és kivágatainkat meg egyéb, inspiráló „scrapUp!-os miziriket”. Napok óta szemeztem már a kupaccal, de csak nem jött „oldal a szememre”. Azonban van egy régebbi dédelgetett ötletem a tábori kis albumom óta, és végül annak láttam neki.
Mi ez?
A „gyereknek” nincs neve. Nem láttam még ilyet. A címből már láttátok, hogy fókusz naptárnak neveztem el, de ha tudtok neki jobbat adni, várom az ötleteket a Facebook csoportunkban.
Ezzel a fókusz dologgal először talán akkor találkoztam, amikor a hastánc tanárnőnk olyan leckéket adott fel óra után, mint például; a jövő héten arra koncentráljunk (azzal készüljünk), hogy amikor csak tehetjük figyelünk arra, hogyan tartjuk a kezünket. Hogy az kecses legyen, szép, jó legyen ránézni. Aztán máskor pedig arra, hogyan lélegzünk és mit vegyünk észre eközben.
Később más online tanfolyamokon és kihívásokon is találkoztam hasonló „kihívásokkal”, szóval gondoltam készítek egy „naptárat”, amibe szavak kerülnek, amik megadják adott időszakra (lehet ez nap, hét vagy akár hónap is) a fókuszt. Ez nem olyan előre tolakodó dolog, nem az a lényeg, hogy teljesen ebbe akadjunk be, csak fusson ott a háttérben és vegyük észre, figyeljünk fel rá, picit álljunk meg, csodálkozzunk rá, ha olyan „igazítsuk meg” magunkban.
Le is ültem magammal agyvihart tartani (bocs, ez ugye eredtileg, angolul a brainstorm, de mi így hívjuk magyarosan a családban) és reeengeteg szót felírtam, amire lehetne, sőt érdemes lenne odafigyelni. Ilyeneket, mint például: lélegzet, korty, csend, dallam, szín, mosoly, fény, érintés stb.
Na és akkor gondoltam készítek egy ilyen kis lapozható, asztalra állítható dolgot, amin lehet ezeket a szavakat prezentálni. Tipródtam, hogy korongos, spirálos vagy karikás fűzése legyen. Végül a korong mellett döntöttem, de szerintem jó a karika is, az a fontos, hogy cserélhető legyen a mérete nagyobbra, ha bővül a kupac és még több szó kerülne a naptárba.
Az elkészítés
Az alap egy alapkarton csík – a mérete: - 12” x 4 ¾”, amit bígelni kell a következő pontoknál: 4 ¾”, 6”, 7 ¼ ”. A talpnál ragasztani és a lapokat és a talpat megerősíteni: én egy müzlis dobozból vágott papírt tettem rá, hogy jól tartson. Kicsit ezt maradék scrapbook papírral lefedtem, de amúgy nem zavart a müzlis karton sem, mert úgysem nagyon látszott ki.
A fókusz lapok mérte 4 ½” x 4 ½” . A karikáknak a lyukat a szélektől 1 ½” -ra tettem.
Ezután készítettem a 4,5”x4,5”-os „szóhívó” lapokat (a fotókon némelyik még nem pont akkora, mert kicsit tipródtam a méreten) és dekoráltam, majd feltettem őket a helyükre.
Innentől teljesen rád bízom, hogyan tovább: a szó a dekor stb. minden a te ízlésed és ötleted alapján mehet. A képeken látod, nálam is van puritán és piszmogós, mixed médiás és szinte steril is. Jó móka készíteni, sőt szerintem akár cserélgetni is lehetne, egymásnak küldeni vagy ilyesmi, mint az ATC kártyákat.
Hogyan használd?
Válassz egy fókusz szót, lapozz oda és tedd az asztalodra vagy ahova szeretnéd, hogy ne felejtsd el mire is figyelsz most a háttérben. A lapok oldalára esetleg le lehet írni bővebben a „feladatot”, vagy akár a dátumot/időszakot, amikor ezzel foglalkoztál, illetve naplózni hogyan hatott rád stb.
Néhány fókusz feladat ötlet:
Dallam – kellemes dallamok észrevétele a háttérben, amikor valahol vagyok, hogy milyen zene szól, melyik tetszik, hogyan hat rám.
Szín – 1, felfedezni a kedvenc színedet a dolgokon 2, vagy éppen a szerinted nem odaillőket és azt hogy milyen hatással van rád, 3, vagy a színest választani pl. öltözködésnél és nem fehéret, feketét, szürkét.
Lélegzet – ügyelni a szabályos és mély, nyugodt légzésre minden helyzetben (ami amúgy nagyon nehéz.)
…
Úgy látszik megint úgy teljesítem a kihívást, hogy kicsit mégsem… Nálam az új-at nem scrapUp!-os elem, hanem az ötlet hozza (remélem). A kéket és a régi dolgokat hozom egyes lapokon, de aztán néhány „szóhívó” oldal elkészítése után szakítottam ezzel, és elkészült a „szín”, amit azért nem hagyhattam egy színárnyalatban. (De van benne kék is!)
Remélem ez ér! Boga?!
Alkotni jó! Jöttök játszani?!
Révhelyi Beatrix, Lily
Felhasznált termékek: